Agregat prądotwórczy. Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

 Agregat prądotwórczy to urządzenie coraz bardziej przydatne w domu, garażu, działce, a także w trakcie budowy domu. Zwłaszcza teraz, kiedy pogoda płata nam różne figle i często tracimy dostęp do prądu. Zanim kupimy konkretny model agregatu zastanówmy się do czego będziemy go wykorzystywać bo wówczas nasz wybór będzie trafniejszy.

Od czego zacząć?

Po pierwsze koniecznie musimy określić rodzaj urządzeń, które chcemy zasilać za pomocą agregatu. Najlepiej wypisać wszystkie na kartce aby o niczym nie zapomnieć. Należy je podzielić na jednofazowe i trójfazowe. Po drugie, należy określić moc w kW każdego urządzenia. Informacje na ten temat znajdują się na każdym urządzeniu a także w jego instrukcji obsługi. Następnie podsumowujemy moce tych urządzeń, które będą jednocześnie uruchamiane. Osobno sumujemy moce odbiorników jednofazowych i trójfazowych.

Kiedy wiemy ile mocy jest nam potrzebne to możemy wybrać agregat prądotwórczy. Jego moc musi być większa niż łączne zapotrzebowanie mocy urządzeń.

O czym warto pamiętać przed zakupem?

Moc agregatów jednofazowych określana jest w kW. Niektórzy producenci moc urządzeń podają w kVA, dlatego trzeba przeliczyć ją na kW przy uwzględnieniu podanego współczynnika mocy.

W przypadku trójfazowych agregatów moc podawana jest w kVA i jest to moc bierna. Przy doborze agregatu musimy ją przeliczyć na moc czynną w kW.

Zastosowanie.

Standardowe agregaty są wystarczające do urządzeń (odbiorników) powszechnie wykorzystywanych na działkach, w rzemiośle, a także w budownictwie.

Agregaty z modułem spawalniczym to połączenie agregatu prądotwórczego z motospawarką. To połączenie sprawia, że są często wybierane przez użytkowników.

Agregaty z elektronicznym regulatorem napięcia wykorzystuje się do odbiorników elektronicznych lub takich, które wykorzystują elektronikę.

Dobór agregatu.

Według poniższych przykładów można dobrać zalecaną moc agregatu:

  • odbiorniki z silnikiem elektrycznym połączone w gwiazdę – zalecana moc: minimum 3 razy większa,
  • odbiorniki z silnikiem elektrycznym połączone w trójkąt – zalecana moc: minimum 9 razy większa,
  • odbiorniki z silnikiem elektrycznym połączone w gwiazdę/trójkąt – zalecana moc: minimum 3 razy większa,
  • odbiorniki z silnikiem elektrycznym z falownikiem – zalecana moc: minimum 1,5 razy większa,
  • elektronarzędzia – zalecana moc: minimum 1,2 razy większa,
  • urządzenia grzewcze – zalecana moc: minimum 1,2 razy większa,
  • oświetlenie żarowe – zalecana moc: minimum 1,2 razy większa,
  • oświetlenie sodowe – zalecana moc: minimum 5 razy większa,
  • urządzenia elektroniczne – zalecana moc: minimum 1,2 razy większa,
  • UPS – zalecana moc: minimum 1,7 razy większa.


Zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego, który pozwoli nam ocenić wymagania stawiane przed agregatem prądotwórczym oraz poznać preferencje naszych potencjalnych klientów. Dopasujemy agregat do stawianych wymagań, a także przedstawimy ofertę na zakup agregatu oraz ewentualnie jego montaż i uruchomienie.